Kampta ne pişirsem?

Evde her şey elinizin altındayken yemek yapmak daha kolay gelir herkese. Ama biz nedense kampta yani karavanda yemek yapmaktan çok keyif alıyoruz.

Bir kere kamptayken evdeki gibi beklenti olmuyor. Karnımız doyuyor, doğaya doyuyoruz daha ne olsun mantığıyla bakıp ne yiyeceğimizi çok düşünmüyoruz.

Ama açık söylemek gerekirse bu aşamaya da öyle bir kerede gelmedik. İlk kampımızda, yanımızda çocuklar da olunca ne pişireceğiz derdine düşmüştük.

Karavan kiralayan misafirlerimizden de gördüğümüz kadarıyla "nereye gidebiliriz"den sonra gelen ikinci soru "yemek olayını karavanda çözebilir miyiz" oluyor.

Sorular böyle olunca biz de sizler için bir liste hazırladık. Biliyorsunuz sizlere yola çıkmadan önce karavanda neler olduğunu belirttiğimiz ve de yanınıza neler alabileceğinizle ilgili bir liste paylaşıyoruz. Bu listenin son sayfasında tatilde ne yemek pişirebilirsiniz diye bir de listemiz var. 6-7 günlük bir öğün listesi bu paylaştığımız. Genelde bizim neler pişirdiğimizle alakalı.

Tabi ki siz kendinize göre, damak zevkinize göre istediğiniz şekilde üzerinden geçebilirsiniz.


Öncelikle ilk günü genelde yol yorgunluğu, yerleşme telaşını düşünerek evden hazırlayacağınız yemeklerle geçiştirmenizi öneriyoruz.

Sonrasıyla ilgili aşağıda küçük bir liste bırakacağım.

Altına da bir kaç tarif. İstediğinizi deneyebilirsiniz.

Bu arada listede yazmıyor ama ben evde mutlaka en az bir çeşit çorba hazırlıyorum yola çıkmadan soğutup kavanozluyorum. İlk molada ocakta ısıtıyorum, bardaklara koyuyoruz ve yolda tüketiyoruz. Malum pandemi nedeniyle dışarıda yemek yemeği çok tercih etmiyoruz.
1. gün

Sabah Kahvaltı

Öğlen Evden zeytinyağlı herhangi bir yemek

İkindi Evde yaptığınız mis gibi kek veya kurabiye

Akşam Evde hazırlayıp getirdiğiniz köfte, yanına pilav veya patates de kızartabilirsiniz.


2. gün

Sabah Sucuklu yumurtalı mis gibi bir kahvaltı

Öğlen Mantı (bunu da ilk günler tüketmeyi tercih ediyoruz buzlukta yer açmak için:))

İkindi Meyveli yoğurt

Akşam Mantarlı Tavuk Sote (biz ilk günler dolapta bozulması muhtemel olanları daha önce tüketmeye çalışıyoruz.)


3. gün

Sabah Omletli nefis bir kahvaltı

Öğlen Tavuklu salata (salata malzemesini de genelde evde yıkayıp vakumlu kaplarda muhafaza ediyoruz. böylelikle karavanda daha az su tüketmiş oluyoruz)

İkindi Mevsimine göre Meyve (bunları da yıkanmış bir şekilde alıyoruz yanımıza)

Akşam Tire köfte (tarifi aşağıda, son dakika "aaa bugün gün batımına daldık, yemek yapmadık" yemeğidir bu. 10 dakikada hazır)


4. gün

Sabah Patatesli pankek ile kahvaltı

Öğlen Mercimek yemeği

İkindi Salatalık ve havuç

Akşam Bol peynirli erişte5. gün

Sabah Soğuk sandviçli kahvaltı

Öğlen Soslu makarna