Antalya Gezi Rehberi

Akdeniz bölgesi yazın tatilcilerin uğrak yerlerinden, özellikle yabancı turistlerin de tercih ettiği Antalya bölgesine gitmeden bu yazıyı okumaya ne dersiniz..

Antalya

Olympos

Doğal güzellikleriyle çok sayıda kampçının tercihlerinden olan Olympos’ta ister karavanda, ister çadırda kalabilirsiniz. Hatta aynı zamanda Olympos’ta size ağaç evlerde kalma imkanı da sunan bir çok tesis bulunmakta.

Kaş

Antalya’nın en büyük ilçelerinden olan Kaş karavancıların en popüler yerlerindendir. Özellikle sakinliği ile huzur bulacağınız Kas’ta çok fazla kamp alanı bulunmakta. Denizinin güzelliğine değinmeye gerek yoktur herhalde değil mi?

Kaş’taki kamp bazı kamp yerleri:

Kaşmarin Camping

Kas Camping

Kaş Olympos Mocamp

Adrasan

Eskiden daha tenha ve sakin olarak bilinen Adrasan özellikle bu sene bir hayli popüler olmaya başladı. Hem çadır, hem de karavan için çok ideal bir yer.


Geyikbayırı

Bu kadar yolu gitmişken Antalya’ya 20 km mesafede olan Geyikbayırı’na da uğramalısınız. Plajı ve yürüyüş parkurlarıyla size farklı bir deneyim yaşatabilir bir yer.

Manavgat

Toros dağlarının eteklerinde, eşsiz kumsallarıyla bölgenin en dikkat çeken yerlerinden biri olan Manavgat’ta karavanınızla güzel bir tatil geçirebilirsiniz.
Antalya ve Çevresinde Gezilecek Tarihi ve Önemli Yerler

Antalya tarihi hakkında; Antalya’nın 2 km kadar iç kısmında bulunan Karain Mağarası’nda bulunan en eski kalıntılar, Antalya’daki yaşamın Paleolitik döneme kadar uzandığını göstermektedir. Antalya, Akdeniz şeridini kaplayan diğer şehirler kadar yaşlı olmasa da oldukça eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Antalya’nın MÖ 1. yüzyılda II. Attalus tarafından kurulduğu bilinmektedir. Şehir ilk kurulduğu zaman kurucusunun adından esinlenilerek Attaleia olarak adlandırılmıştır. Bergama Krallığı Roma’ya geçtiğinde bölge, bir Roma şehri olmuştur. İmparator Hadrian, MS 130 senesinde burayı fethettiğinde bölgede bir zafer takı da inşa edilmiştir.

Daha sonra şehir ilk önce Bizanslılar tarafından ele geçirilmiş, ardından ise 1207 senesinde Selçuklu Türkleri tarafından fethedilmiştir. Şehir sonrasında “Antalya” olarak anılmaya başlanmıştır. Şehir ardından Moğollar tarafından ve sonrasında 1391 senesinde Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir. 1918 yılında, I. Dünya Savaşı’ndan sonra İtalyanların eline geçen şehir 1921 senesinde Atatürk önderliğinde Türklerin eline geçmiştir.


Side Apollon Tapınağı:

MS 150 yılında yapılmış olan tapınağa, ışığın ve güzelliğin tanrısı olarak bilinen Apollon’un adı verilmiştir. Geçmiş zamanlarda kentin tanrıçası olarak kabul edilen Apollo adına ithaf  edilmiş olan eser, Antalya Side’de ayakta kalmayı başarmış yapılardandır.

Tarihi kalıntıları görülmeye değer güzellikte olan Apollon Tapınağı, yıl içerisinde birçok yerli yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Roma dönemine ait bu yapıyı görmenizi ve dönemin en ihtişamlı eserlerinden biri olan bu tapınağı yakından incelemenizi öneriyoruz.


</