top of page

Karavanla nereye gitsek, nasıl gitsek?

 

Herkesin tatil anlayışı farklı: kimi "her şey dahil" otellerde denizin ve sınırsız yemeğin keyfini sürmeyi hayal eder, kimi sırt çantasını ve uyku tulumunu alıp düşer yollara. Tatili daha çok özgürlük, keşif ve konforla birleştirenlerin ise son zamanlardaki tercihi karavanlar olmaya başladı.

Karavanımızı kiralayarak bu deneyimi ilk kez yaşayacaklara biz de bir kaç öneride bulunmak istedik.

Öncelikle kaç günlük tatil planlıyorsanız ihtiyaçlarınızı da buna göre belirlemek gerekiyor. Az ama öz eşya ile hareket kabiliyetiniz olacak ve çok daha rahat edeceksiniz. Zaten temel ihtiyaçlarınız olan bir çok malzeme karavanımızda mevcut. Size bir kaç erzak ve bir çanta giyim eşyası yetecektir. 

Bir diğer önemli konu evet karavan tatili denilince ilk akla gelen "bir çıkalım yola nerede istersek orada duralım" olsa da aslında pratikte öyle olmamalıdır.

Çünkü yapılacak şanssız bir seçim, tatilinizi zehir etmeye yetebilir. Bu nedenle keyifli bir tatil için rotanızı ve konaklayacağınız yerleri önceden belirlemeniz gerekmektedir.

Aşağıda size Türkiye'deki tatilleriniz için ilham olabilecek bir kaç rota belirteceğiz. 

İzmir ve Çevresi

İzmir'den çıkış yapacağınızı düşünerek belki de yakın çevrede gezmek isteyeceğinizi düşündük ve öncelikle İzmir'den başlayalım istedik.

İzmir aslında koyları ve deniziyle kampçılar için bir cennettir. Foça, Urla, Seferihisar, Özdere gidebileceğiniz bir kaç sahil beldesindendir.

Bu sahil beldelerindeki kamplar şehire yakınlığı dolayısıyla haftasonu kalabalık olduğundan dolayı önceden arayıp bilgi almanızda fayda var.

İzmirdeki kamplardan bazıları:

Hipocamp - Özdere

Dereli - Pamucak

Bozcaada

 

 

Benim favorilerimden biri olan Bozcaada ile devam edellim. Her mevsimi ayrı güzel olan Bozcaada'da bir tesiste karavan ile konaklamak isterseniz Ayazma Plajı'na 300 mt mesafede bulunan Ada Camping'e gidebilirsiniz. Bunun dışında Akvaryum koyu, adından da anlaşılacağı gibi berrak suyu sayesinde çok keyif alabileceğiniz koylardan biridir Ancak koy ve çevresinde herhangi bir tesis yoktur. Bu nedenle tedarikli gitmeniz gerekmekte, en önemlisi de akvaryum koyuna yolunuz düşecekse deniz gözlüğü ve şnorkelinizi de yanınıza almayı unutmayın.

Sezon içerisinde gidecekseniz feribotlardaki yoğunluğu göz önünde bulundurarak gidiş ve dönüş programınızı haftaiçine denk getirmenizi tavsiye ederiz. 

Bozcaada'da gezilecek yerler için tıklayınız.

Ayvalık / Cunda

Biraz kendi favorilerimize göre sıralıyormuşuz gibi geldi başlıkları sanki.. 

Güzel koyları, dar sokakları ve lezzetleriyle bizim için her zaman özel olmuştur Cunda. 

Midilli adası manzaralı kamp alanlarında hem konforu yaşayacaksınız, hem de Cunda'nın sessizliğinde huzur bulacaksınız.

Cunda'da gezilecek yerler için tıklayınız.

Akyaka

Akyaka konumu itibariyle orman içerisinde denize sıfır bir yerde karavanınızla konaklayabileceğiniz., alternatif su sporlarını deneyimleyebileceğiniz, doğa içerisinde yürüyüşler yapabileceğiniz harika bir yer. 

Herkes bu güzelliklerin farkında olduğu için yaz aylarında çok ama çok yoğun yerlerden biri aynı zamanda. Bu nedenle açıkçası biz Akyaka rotamızı genelde sonbahar aylarında değerlendiriyoruz. Ama siz sezonda gitmek isterseniz ve eğer bir tesiste karavan ile kalmayı planlıyorsanız önceden yerinizi ayırtmanızı tavsiye ederiz.

Datça

Marmaris'e yakınlığına rağmen sakinliği ve eşsiz doğasıyla bilinen Datça'da karavanı çekip dalga sesleriyle uyuyabileceğiniz bir çok koy mevcut. 

Eğer bir tesiste konaklamayı düşünüyorsanız ödüllü kamp alanlarından biri olan Aktur Camping'te mutlaka kalmalısınız. Ancak sezon içerisinde yer bulmak maalesef zor olduğundan rotanızı çok önceden belirleyip yer ayırtmanızı öneririz.

Datça'da gezilecek yerler için tıklayınız.

Assos

Kaz dağlarının eteğinde bulunan Assos’ta kamp yapmak çok güzel deneyimlerden biri olacaktır mutlaka. Assos’un berrak sularında yüzüp, doğa içerisinde uzun yürüyüşler yapabilir, oksijen depolayıp kuş sesleri içerisinde bir gölgede uykuya dalabilirsiniz.

Assos’ta karavanla konaklayabileceğiniz birçok kamp yeri de mevcut. Gargara Doğal Tatil kampı bunlardan sadece biri..

 

Kuşadası

İzmir’e yakınlığı ile gözde tatil yerlerinden biri olan Kuşadası’nda merkeze yakın bir yerde kamp yaparsanız, çevreyi rahatlıkla gezebilirsiniz de. Kuşadası aynı zamanda farklı kültürlerin birleştiği bir noktada yer aldığından tatilinizi tarih ve kültür turuna da dönüştürebilirsiniz.

Kuşadası ve çevresindeki bazı kamp yerleri

Önder Camp - Kuşadası

Yat Camping - Kuşadası

Dilek Yarımadası - Kuşadası

Dereli Kamping - Pamucak

Kuşadası’nda gezilecek yerler için tıklayınız.

Kaş

Antalya’nın en büyük ilçelerinden olan Kaş karavancıların en popüler yerlerindendir. Özellikle sakinliği ile huzur bulacağınız Kas’ta çok fazla kamp alanı bulunmakta. Denizinin güzelliğine değinmeye gerek yoktur herhalde değil mi?

Kaş’taki kamp bazı kamp yerleri:

Kaşmarin Camping

Kas Camping

Kaş Olympos Mocamp

Kaş'ta gezilecek yerler için tıklayınız.

Dalyan Muğla

Kral Mezarları ve caretta Carettaları ile bilinen Dalyan, Muğla ortaca ilçesinde yer almaktadır. Bölgenin oksijen deposu olan Dalyan’ın İztuzu Plajı görmenizi tavsiye ederiz.

Her mevsimi ayrı güzel olan Dalyan tabiiki yine karavancıların popüler lokasyonlarından biri. Gitmişken siz de Kaunos Antik Kenti’ne uğramayı unutmayın.

Karavan kampı tesisleriyle ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

ayazma.jpg
cunda.jpg
akyaka2.jpg
datça.jpg
assos2.jpg
milli park.JPG
dalyan2.jpg
kaç.jpg
hipocamp_edited.jpg
bottom of page