top of page
  • Claros Caravan

Sıkça Sorulan Sorular

Güncelleme tarihi: 4 May 2021

Merhaba bugünkü blog yazımızı sizlerden gelen sorulardan derlediğimiz bir post ile yapalım istedik. Aslında aynı yazıyı ana sayfadaki S.S.S kısmına da ekledik. Belki denk gelmişinizdir. O zaman hemen bu yazıyı atlayıp bir sonraki posta geçebilirsiniz :)

Öncelikle kiralama şartları ve karavanımız ile ilgili gelen sorularla başladık.

Sonrasında rezervasyonu nasıl yapabileceğiniz ile ilgili sorularla devam ettik. Ve hiç olmasını istemediğimiz yaşayabileceğiniz olumsuz durumlarla ilgili nasıl bir yol izlediğimizi anlattığımız cevaplarla yazımızı sonlandırdık.

Sizden gelen her farklı soruyla bu yazımız güncellenecektir.

Umarım bu haliyle aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.


Kiralama ile ilgili

1. Günlük kiralama ne kadardır?

Kiralama fiyatlarımız sezonlara ve araçlara göre değişmektedir. Güncel fiyatlar ve kampanyalar için linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

2. Kaç gün kiralama yapabiliriz?

Yaz sezonunda minimum 7 gün, 15 Eylül ve 15 Mart tarihleri arasında minimum 4 gün kiralama yapılabilmektedir. Uzun kiralamalarla ilgili bizi arayabilirsiniz.

3. Aracınız ile kaç kişi seyahat edebilir?

Karavanlarımız 3+1 ve 2+1 ruhsat şeklindedir. Önde 2 yetişkin, arkada 1 veya 2 çocuk emniyet kemeriyle güvenli bir şekilde seyahat edebilir. Dilerseniz 3-6 yaş grubundaki çocuklar için yükseltici koltuk da verilmektedir.

Bizim için güvenlik ön planda olduğu için özellikle aracımızda emniyet kemerleri ile seyahat edilmesini önemsiyoruz.

4. ​Aracı kullanmak için hangi sınıf ehliyet sahibi olmak gerekir?

Motokaravanlarımızı kiralamak için en az 5 senelik B tipi sürücü ehliyeti gerekmektedir.

5. Araç içerisinde klima var mı?

Araçlarımızda klima mevcuttur. Aynı zamanda araç klimasına bağlı ön panelde soğuk torpido gözü bulunmaktadır.

Bir aracımızda konaklama sırasında kullanmak için 8000 BTU klima bulunmaktadır. Sadece kamp alanlarında 220V elektrik ile çalışmaktadır.

Klimaların çalıştırılmasıyla ilgili bilgi kiralama sırasında size vereceğimiz kullanma kılavuzunda belirtilmektedir.

6. Araç içerisinde bulunan ekipmanlar nelerdir?

Karavanlarıımızda seyahatiniz ve konaklamanız için gerekli ekipmanlar bulunmaktadır.

Yanınıza şahsi eşyalarınızı almanız yeterlidir. Pandemi nedeniyle yastık çarşaf ve pike verilmemektedir. Özel talebiniz olursa önceden belirtmenizi rica ederiz.

Bunun dışında temizlik gereçleri olarak tuvalet kağıdı, kağıt havlu, çöp poşeti, süpürge, bulaşık süngeri, bulaşık deterjanı ve sıvı sabun da bulunmaktadır. Kişisel ihtiyaçlarınız için şampuan, el havlusu, dezenfektan ve ıslak mendil almanızı tavsiye ederiz.

Karavan içi ve dış donanımıyla ilgili "karavanımız" linki inleyebilirsiniz.

7. Yemek pişirmek için yanımıza neler almamız gerekiyor?

Karavanlarımız içerisinde tencere, tava, çaydanlık, cezve, maşa, nihale, kesme tahtası vs. mutfak gereçleri bulunmaktadır. Ayrıca kırılmaz tabak, bardak, kase ve çatal bıçaklar mevcuttur.

Yanınıza yemeklik erzak, kahve, çay, zeytinyağı vs. gibi ihtiyaçlarınızı almayı unutmayınız.

Dilerseniz size yanınıza almanız gerekenlerle ilgili bir checklist de ayrıca iletilmektedir. Herkesin damak tadı ve yemek zevki farklıdır ancak biz pratik yemeklerle ilgili küçük bir liste de atabiliyoruz isterseniz size. Blog yazılarımızdan minik tarifleri de inceleyebilirsiniz.

8. Elektrik ve su kullanımı nasıl oluyor?

Elektrik kullanımı için 2 adet 165W güneş panelimiz ve 200 amp jel akülerimiz mevcuttur. Kamp alanı dışında kalacağınızda tasarruflu elektrik kullanımı ile hiçbir sıkıntı yaşamadan karavanda konaklama yapabilirsiniz. Eğer kamp alanında kalacaksanız bagajda bulunan elektrik bağlantısı ile kamp yerlerinden 220V elektrik alabilirsiniz.

Su kullanımı için 190 Lt temiz su 80 lt atık su depomuz mevcuttur.

Eğer kamp alanı dışında kalacaksanız yol üzerinde bir benzin istasyonunda deponuzu su ile doldurabilirsiniz. Atık suyunuzu da deponuz dolduğunda tek tuşla boşaltmanız mümkün ancak bunun için mutlaka bir rögara yanaşmanız gerekmektedir. Lütfen pis su atığınızı doğaya bırakmayınız.

9. Aracınızda duş ve tuvalet var mı?

Karavanlarımızda kasetli sistem tuvalet bulunmaktadır. Kasetin (depo) kapasitesi 20 lt dir.

Kasetli tuvalet kullanımı için kiralama sırasında tuvalet haznesine konulması için size tablet veya konsantre kimyasal verilmektedir. Kimyasal kötü kokuyu önlediği gibi, katı dışkıların parçalanmasına yardımcı olur.

Kasetli tuvaleti kamp alanlarındaki kimyasal boşaltım istasyonlarına, benzinliklerdeki tuvaletlere veya uygun umumi tuvaletlere boşaltabilirsiniz. 

Karavanlarda içeride duş yapabileceğiniz gibi dışarıda da kullanabileceğiniz bir dış duş bulunmaktadır. 

​İçerideki duş için sıcak su kullanım imkanı vardır.

Truma su ısıtıcısı bagajdaki LPG tüpünden aldığı enerji ile suyu 15 dakika içerisinde hızlıca ısıtmaktadır. 

10. Sonbahar ve kış aylarında kullanmak için ısıtıcı mevcut mu?

Evet ortam ısıtıcımız vardır. Dizel yakıt ile çalışmaktadır. Yakıtı aracın kendi yakıt tankından çeker.

Eberspaber D2 ortam ısıtımızın çalıştırılmasıyla ilgili bilgi kiralama sırasında size vereceğimiz kullanma kılavuzunda belirtilmektedir.

Rezervasyon ile ilgili

1. Nasıl rezervasyon yapabilirim?

İletişim numaralarımızdan arayabilir, Müsaitlik durumunu öğrenerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Rezervasyon için iki günlük kira bedeli alınır.

2. Sadece haftasonu kiralayabilir miyiz?

15 Eylül tarihi itibariyle haftasonunu içine kapsayacak şekilde 4 gün kiralama yapmanız mümkündür.

1 gün anca araca alışma ve yerleşmeniz ile geçecek vakti düşünerek kamp hayatından zevk almanız için en az 3-4 gün karavanla keyifli vakit geçirmenizi istiyoruz.

3. Aracı nerden ve nasıl teslim alabilirim?

Araclarımız İzmir'den teslim alınır ve alındığı yere teslim edilir. Şehirlerarası teslimat yapılmamaktadır. Araç teslimatı 09:00 – 18:00 saatleri arasında yapılır. Pazar günü ve resmi tatil günlerinde araç teslimatı yapılmaz.

Aracımız içi ve dışı temizlenmiş bir şekilde teslim edilir. Araç aynı şekilde temizlenmiş halde teslim alınır.

4. Kira sözleşmesi yapılıyor mu? Sözleşme için neler gereklidir?

Ehliyet, adınıza kredi kartınız, adres ve telefon bilgileriniz sözleşmemize kaydedilir. Ödediğiniz kira bedelini ve depozitoyu da gösteren imzalı kira anlaşmanızın bir nüshasını mutlaka isteyiniz.

5. Km sınırı var mı?

Kiralamada günlük 400 km yol limiti vardır. Km aşımında km başına 0,50 kuruştan hesaplama yapılır.

6. Depozito ne kadardır ve ne zaman iade edilir?

Motokaravan içindeki ekipmanlar,  trafik cezaları ve paralı otoyol-köprü ücretleri için kiracıdan 3.000 TL senet depozito alınır. Güvenlik teminatı kiralama sonunda aracın eksiksiz ve hasarsız dönmesi durumunda 10 gün içerisinde kiracıya iade edilmektedir.

Yaşanabilecek olumsuzluklarla ilgili

1. Trafik cezası durumunda ceza tutarının ödemesi nasıl yapılır?

Trafik cezası TC numaranıza yazıldı ise, ödemeyi aracın kullanıcısı yapmalıdır. Plakaya yazılan trafik cezalarında trafik cezası tarafımıza tebliğ edildiğinde indirimli olarak ödenmektedir ve müşterilerimizin depozitosundan tahsil edilmektedir. Eş zamanlı olarak trafik cezasına ait hizmet bedeli de tahsil edilmektedir.

2. Kaza olması durumunda aracın tamirde geçirdiği günler için para alıyor musunuz?

Hayır, almıyoruz. Fakat aracın; alkollü, uyuşturucu etkisi altında ya da yasal hız sınırları dışında kullanılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde; aracı kullanan tüm hasardan sorumlu tutulur. Herhangi bir kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmalıdır. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3'cü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracı öder.

3. Kaza halinde ne yapmalıyım?

Aracın yerini değiştirmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna haber vererek, bizi aramalısınız.

4. Araç arızası halinde ne yapmalıyım?

Seyahat süresince bizi 24 saat​ arayabilir, sizi zorlayan her konuda bilgi alabilirsiniz. Gerekirse görüntülü konuşma ile sizlere destek verebiliyoruz. Herhangi bir acil durumda bizimle iletişime geçerseniz, tüm süreci sizin için yönetebiliriz.

Claros seyahat acentası olarak sizlerin unutulmaz bir tatil deneyimlemeniz için elimizden geleni yapıyoruz. 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page