Karavanla nereye gitsek, nasıl gitsek?

Güncelleme tarihi: 10 May 2021

Herkesin tatil anlayışı farklı: kimi "her şey dahil" otellerde denizin ve sınırsız yemeğin keyfini sürmeyi hayal eder, kimi sırt çantasını ve uyku tulumunu alıp düşer yollara. Tatili daha çok özgürlük, keşif ve konforla birleştirenlerin ise son zamanlardaki tercihi karavanlar olmaya başladı.


Bulunduğumuz coğrafya karavan kampı için çok uygun. Farklı koyları, dağları ve doğasıyla kamp severlere bir çok fırsat sunan bir cennette yaşıyoruz aslında.

Karavanla kampın ise en büyük avantajı her mevsimde kamp yapabiliyor olmanız. Farklı rota alternatiflerini doğru zamanlarda tercih ederek çok keyifle karavan ile tatil yapmanız mümkün.

Karavanlarımızı kiralayarak bu deneyimi ilk kez yaşayacaklara biz de bir kaç öneride bulunmak istedik.

Öncelikle kaç günlük tatil planlıyorsanız ihtiyaçlarınızı da buna göre belirlemek gerekiyor. Az ama öz eşya ile hareket kabiliyetiniz olacak ve çok daha rahat edeceksiniz. Zaten temel ihtiyaçlarınız olan bir çok malzeme karavanımızda mevcut. Size bir kaç erzak ve bir çanta giyim eşyası yetecektir. 

Bir diğer önemli konu evet karavan tatili denilince ilk akla gelen "bir çıkalım yola nerede istersek orada duralım" olsa da aslında pratikte öyle olmamalıdır.

Çünkü yapılacak şanssız bir seçim, tatilinizi zehir etmeye yetebilir. Bu nedenle keyifli bir tatil için rotanızı ve konaklayacağınız yerleri önceden belirlemeniz gerekmektedir.

Aşağıda size Türkiye'deki tatilleriniz için ilham olabilecek bir kaç rota belirteceğiz. 

İzmir ve Çevresi

İzmir'den çıkış yapacağınızı düşünerek belki de yakın çevrede gezmek isteyeceğinizi düşündük ve öncelikle İzmir'den başlayalım istedik.

İzmir aslında koyları ve deniziyle kampçılar için bir cennettir. Foça, Urla, Seferihisar, Özdere gidebileceğiniz bir kaç sahil beldesindendir.

Bu sahil beldelerindeki kamplar şehire yakınlığı dolayısıyla haftasonu kalabalık olduğundan dolayı önceden arayıp bilgi almanızda fayda var.

İzmirdeki kamplardan bazıları:

Hipocamp - Gümüldür

Dereli - Pamucak

Acar Camping - Foça

Kalemlik Orman Kampı - ÖzdereEğer İzmir'den çıkıp kuzeye doğru yol almak isterseniz aşağıdaki alternatifleri de değerlendirebilirsiniz.

Bozcaada

Bizim favorilerimizden biri olan Bozcaada ile devam edelim. Her mevsimi ayrı güzel olan Bozcaada'da eğer bir tesiste karavan ile konaklamak isterseniz Ayazma Plajı'na 300 mt mesafede bulunan Ada Camping'e gidebilirsiniz. Bunun dışında Akvaryum koyu, adından da anlaşılacağı gibi berrak suyu sayesinde çok keyif alabileceğiniz koylardan biridir Ancak koy ve çevresinde herhangi bir tesis yoktur. Bu nedenle tedarikli gitmeniz gerekmekte, en önemlisi de akvaryum koyuna yolunuz düşecekse deniz gözlüğü ve şnorkelinizi de yanınıza almayı unutmayın.

Sezon içerisinde gidecekseniz feribotlardaki yoğunluğu göz önünde bulundurarak gidiş ve dönüş programınızı haftaiçine denk getirmenizi tavsiye ederiz.